Máte dítě, které celé hodiny pláče a odolává každé vaší snaze tyto slzy utišit? Pravděpodobné trpí jako mnoho dalších kojenců kolikou. Kolika neoznačuje nemoc, ale stav, který se vyznačuje přetrvávajícím pláčem u zdravého dítěte. Přečtěte si o příznacích koliky, příčinách a způsobech, které vám mohou pomoci vaši neútěšnou ratolest uklidnit.
Co je dětská kolika?
Koliku poznáte podle častého, dlouhotrvajícího a intenzivního pláče nebo neklidu u zdravého kojence. Kolika může být pro rodiče obzvláště frustrující, protože k úzkosti dítěte dochází bez zjevného důvodu a zdá se, že žádné utěšování nepomáhá.
Kolika není nemoc nebo diagnóza, ale kombinace matoucího chování. Je to opravdu jen univerzální termín pro nadměrný pláč u jinak zdravých miminek. Problém je, že kromě plynutí času na to neexistuje žádné řešení. Jedná se o běžný stav, který se vyskytuje zhruba u 1 z 5 kojenců.
Jaké má kojenecká kolika příznaky?
Lékaři obvykle diagnostikují kojeneckou koliku na základě „pravidla tří“. Termín kolika se tedy vztahuje na všechny stavy, kdy miminko pláče déle než 3 hodiny denně, častěji než 3 dny v týdnu po dobu minimálně 3 týdnů. Projevy pláče a neklidu typické pro koliku se obvykle vyskytují ve večerních hodinách, kdy jsou sami rodiče už velmi unavení.
Projevy koliky obvykle vrcholí, když je dítěti přibližně 6 týdnů a výrazně ustupují po 3 až 4 měsících věku. Zatímco nadměrný pláč časem vymizí, zvládání koliky může přidávat k péči o vaše novorozené dítě značný stres. Další typické příznaky koliky obvykle zahrnují:
- Pláč se často objevuje každý den přibližně ve stejnou dobu (obvykle pozdě odpoledne nebo brzy večer, ale může se lišit).
- Zdá se, že vaše dítě pláče bez důvodu (ne proto, že má špinavou plenku nebo je hladové nebo unavené).
- Dítě může zvednout nohy, zatnout pěsti a obecně více pohybovat nohama a rukama.
- Vaše dítě často zavře oči nebo je otevře velmi široce, svraští obočí a dokonce i krátce zadrží dech.
- Činnost střev se může zvýšit a může vylučovat plyny nebo plivat.
- Plačící dítě má rudý obličej.
- Jídlo a spánek jsou narušeny pláčem. Dítě zběsile hledá bradavku, aby ji odmítlo, jakmile začne sání, nebo si na pár okamžiků zdřímne, aby se probudilo s křikem.
Jaký je rozdíl mezi kolikou a normálním pláčem?
Přestože neexistuje jasná definice toho, co přesně kolika je nebo jak (zda vůbec) se liší od jiných typů pláče, lékaři se obvykle shodují na tom, že pláč při kolice je hlasitější, intenzivnější a vyšší než normální pláč, někdy zní téměř jako křik.
Děti s kolikou se také zdají být neutišitelné a mají tendenci plakat více během dne než děti bez koliky. Může vám to připadat jako nepřetržité, vzhledem k únavě a vyčerpání, ale ve skutečnosti to může trvat dohromady pár hodin. Nejčastěji se kolikové epizody opakují denně, i když určitá miminka jsou některé dny klidnější.
Co koliku u dětí způsobuje?
Příčina koliky není bohužel známa. Může ale vyplývat z mnoha přispívajících faktorů. I když byla prozkoumána řada příčin, je pro výzkumníky obtížné vysvětlit všechny důležité rysy, jako například proč obvykle začíná pozdě v prvním měsíci života, jak se liší u kojenců, proč se to děje v určitou denní dobu a proč se to časem samo vyřeší. Mezi možné přispívající faktory, které byly prozkoumány, patří:
- Trávicí systém, který není plně vyvinutý
- Nerovnováha zdravých bakterií v trávicím traktu
- Potravinové alergie nebo intolerance
- Překrmování, nedokrmování nebo málo časté říhání
- Raná forma dětské migrény
- Rodinný stres nebo úzkost
- Vystavení dítěte kouři
Jak uklidnit miminko s kolikou?
Kromě frustrace a vyčerpání můžete mít při dětské kolice pocity nedostatečnosti a viny, když se marně snažíte uklidnit své neútěšné miminko. Zatímco zůstat v klidu se snadněji řekne, než udělá, některé strategie mohou pomoci zmírnit napětí, dokud kolika nepřejde.
Než vyzkoušíte jinou metodu, dejte šanci té předchozí a nezkoušejte příliš mnoho variant najednou, jinak přetížíte dítě a naopak ještě zesílíte jeho pláč, který se snažíte zastavit. Poraďte se rovněž se svým lékařem o tipech a možných příčinách koliky vašeho dítěte.
Pokud máte podezření, že je dítě nadměrně stimulováno
- Reagujte na dítě. Pláč je jediný způsob, jak dítě sděluje své potřeby. Ale je to také jeho jediný způsob, jak vůbec ovládat rozlehlé a nové matoucí prostředí. Ono pláče, vy přiběhnete. Pláč je mocná věc, když jste jinak zcela bezmocní. Studie ve skutečnosti ukazují, že pohotová reakce na pláč vašeho dítěte z dlouhodobého hlediska sníží jeho pláč.
- Omezte vzrušení. Omezte návštěvy a nevystavujte své dítě novým zážitkům ve stimulujícím prostředí, zejména pozdě odpoledne a brzy večer. Sledujte, jak vaše dítě reaguje na určité podněty a vyhněte se všem, které se zdají mít povzbuzující účinky.
- Vytvořte klidné prostředí. Snaha o to, aby prostředí vašeho dítěte bylo klidné, mu může pomoci uvolnit se. Ztlumte světla, mluvte nebo zpívejte uklidňujícími melodie nebo nemluvte vůbec a omezte ostatní hluk a rušivé vlivy na minimum.
Pokud máte podezření na gastrointestinální potíže
- Vyvíjejte tlak na bříško dítěte. Některým miminkám s kolikou pomůže, když je na břicho vyvíjen jemný tlak. Navíc samotná síla doteku může být velmi uklidňující pro rodiče i dítě. Můžete si miminko položit do klína nebo klasicky opřít o rameno.
- Zkuste nechat své dítě odříhnout. Pokud je neutišitelná nervozita vašeho dítěte způsobena plynatostí, někdy mu říhnutí pomůže zmírnit bolest. Ujistěte se tedy, že své dítě odříháte správně.
- Sledujte, co jíte. Pokud kojíte, poraďte se se svým lékařem o tom, zda byste neměli zkusit dočasně vyřadit z jídelníčku potraviny, které mohou vašemu miminku způsobovat potíže s bříškem, jako je brukvovitá zelenina způsobující plynatost (zelí, květák a další), kyselé citrusové plody nebo alergenní potraviny (mléko, sója, pšenice, vejce, arašídy, ořechy, ryby).
- Zvažte změnu umělé výživy. U některých kojenců krmených umělou výživou může výměna standardní formule za takovou, která je určena pro citlivá bříška, nebo za takovou, která neobsahuje kravské mléko. Studie odhalily, že podávání kojencům s kolikou hypoalergenního mléka s hydrolyzovanou syrovátkou snižuje u některých dětí příznaky koliky.
Další uklidňující metody pro děti s kolikou
Existuje mnoho způsobů, jak pomoci uklidnit vaše miminko a vypořádat se s kolikou. Vězte, že u nových miminek je to častý problém. Promluvte si s také poskytovatelem zdravotní péče vašeho dítěte a zjistěte více o tom, co můžete dělat. Naučit se, jak porozumět pláči svého dítěte, může pomoci při řešení koliky.
Někdy chvíli trvá, než si rodiče a děti na sebe zvyknou. Pamatujte také, že je normální, že miminka každý den určitou dobu pláčou. Co funguje na jedno dítě, nemusí fungovat na druhé. Mezi další návrhy, které můžete vyzkoušet, patří:
- Ujistěte se, že vaše dítě nemá hlad. Ale nekrmte své dítě násilím, pokud o láhev nebo prso nemá zájem.
- Změňte polohu dítěte. Nechte své dítě obličejem dopředu, pokud nosíte nebo držíte své dítě čelem k hrudi. Děti rády vidí různé pohledy na svět.
- Dejte svému dítěti zajímavé věci, na které se může dívat: různé tvary, barvy, textury a velikosti.
- Mluvte na své dítě nebo mu zpívejte tiše.
- Houpejte svého kojence.
- Projděte se s ním.
- Dopřejte svému miminku teplou koupel.
- Nechte dítě ležet na břiše na vašem klíně a jemně mu třete záda.
- Jděte se projet autem. Pohyb auta často děti uklidňuje.
- Zkuste v dětském pokoji použít něco, co vydává uklidňující zvuk, jako je ventilátor, přístroj s bílým šumem nebo zvuk s tlukotem srdce. Vybíravé miminko může uklidnit i zvuk vysavače nebo pračky.
- Držte a mazlete své dítě. Miminka se nedají zkazit přílišnou pozorností. Ale mohou mít problémy později v životě, pokud jsou ignorovány a jejich potřeby nejsou uspokojeny jako kojenci.
- Zkuste použít dudlík.
- Omezte jakoukoli stimulaci na minimum.
Máte doma miminko, které neustále pláče? Objevili jste již metodu, která funguje, nebo zatím ne? Podělte se s námi do komentáře.