distanční výuka
Zdroj: shutterstock

Pandemie COVID-19 se stala celosvětovým problémem a stejně jako v jiných oblastech, zásadní dopad měla a stále má i na vzdělávání. Z prezenční výuky, na kterou jsme byli všichni zvyklí už od nepaměti, jsme najednou museli přejít na distanční formu. Zatímco některým dětem tento způsob vyučování prospívá, pro mnoho z nich není tak přínosný, jak by bylo třeba. Proč tomu tak je, jak si s tím poradit a situaci zvládnout?

Obtíže se soustředit při distanční výuce

Životy většiny studentů se dramaticky změnily v den, kdy se v důsledku pandemie zavřely školy a najednou všichni museli přejít na distanční formu výuky. Ta s sebou přináší spoustu výzev, neboť vzhledem k zažité tradici prezenční výuky na ni byl málokdo připraven.

Spousta studentů se během výuky aktivně nezapojuje, jiní jí nevěnují veškerou svou pozornost nebo nedělají víc, než je nutné minimum, a další nejsou přítomni vůbec. Ti, kteří mají potíže se soustředěním a roztržitostí, mají problém se zvládáním smyslových vjemů nebo se potýkají se zvýšenou úzkostí z toho, že jsou zabíráni kamerou. Častým úskalím jsou vnější podněty, které je v domácím prostředí rozptylují, neboť ve školách nebyly, nebo se alespoň daly lépe ohlídat.

Výzkumy ukazují, že studenti, kteří se skutečně angažují, vytrvají ve výuce navzdory komplikacím. Angažovaní studenti by tak měli i nadále zůstat pozorní a zvědaví. Najdou totiž smysl v tom, co se učí, ať už je jejich učebna kamenná nebo virtuální. Někdy ale děti mohou mít obtíže s učením na dálku z jiných důvodů, přestože je pro ně látka atraktivní.

Úskalí v uchopení nového obsahu

Živé video přenosy mohou představovat také výzvy pro studenty, kteří byli zvyklí učit se jiným způsobem. Obsah prezentovaný jinou cestou může některým dětem bránit v přístupu, kterým jsou naučeni si osvojovat novou látku.

Například žáci, kteří jsou naučeni zpracovávat a zapamatovat si informace pomocí sluchu, mohou mít potíže s video lekcemi. Naopak děti, které potřebují větší vizuální podporu, se mohou potýkat s obtížnými pokyny a materiály.

Studenti anglického jazyka mohou mít zase potíže s přístupem k obsahu bez podpory, kterou mají běžně vyvěšenou ve své učebně. Mnoho studentů může také bojovat s tím, že obsah se pro ně v tuto chvíli nejeví jako relevantní. Mohou mít pocit, že to nemá nic společného s tím, co se děje ve světě kolem nich.

Absence mimoškolních aktivit i pomocné ruky

Mnoho žáků bylo naučených, že když potřebují něco vysvětlit nebo s něčím poradit, mohou se obrátit na spolužáka nebo učitele, a to během výuky nebo o přestávkách. Dálkové studium ovšem znamená, že studenti musí být samostatnější a zodpovědnější za své vlastní učení.

Rodiny se sice často snaží pomoci, ale většinou se musí zaobírat svou vlastní prací, zatímco se jejich děti učí doma. Studentům ale chybí nejen prezenční výuka, ale chození do školy jako takové, jehož součástí jsou přestávky, mimoškolní aktivity, společný oběd a spousta dalších činností, které jsou součástí socializace v průběhu školních let.

Jaké výhody s sebou distanční výuka přináší?

Schopnosti organizace času jsou v online vzdělávání nutností. Tyto dovednosti jsou nezbytné v každém aspektu života, od udržování rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem až po dokončení projektů před termínem. Studenti, kteří měli jinak zaneprázdněný rozvrh, mají nyní k dispozici mnohem více času kvůli ukončení školních aktivit. Dálkové studium nutí studenta pochopit nejlepší způsoby, jak se učit, a najít vyvážení mezi svými povinnostmi a zábavou.

Jak distanční výuku dětem usnadnit?

Studenti obvykle chodí do školy, aby mohli všechno jiné hodit za hlavu a soustředit se na učení. Jak se tyto hranice stírají, je důležité vytvořit pravidla, aby se děti mohly učit z domova. Rovnováha mezi domácím učením může existovat vytvořením hranice mezi časem učení a časem doma.

Eliminujte rozptýlení

Je nevyhnutelné, že se váš student bude doma rozptylovat. Co můžete jako rodiče udělat, je připravit se na rozptýlení, než k němu dojde. Pokud má vaše dítě potíže se soustředěním kvůli jiným rušivým vlivům v domácnosti, zkuste mu pořídit sluchátka s potlačením hluku nebo přemístěte jeho učební prostor do klidnějšího místa.

Stanovte dětem rozvrh

Studenti jsou zvyklí na školní rozvrhy, takže se snažte dodržovat podobný rozvrh doma. Ve školním dnu jsou bloky, které můžete napodobit doma. Dobrým výchozím bodem pro vytvoření harmonogramu je stanovení času zahájení výuky, obědu, přestávky a času konce.

Nebojte se komunikovat

Zkuste udržovat otevřenou komunikaci nejen s učiteli, ale i s vašimi dětmi a pomozte jim pochopit, co mohou zlepšit, případně jak. Aktivně se informujte o pokroku vašich potomků nejen v oblasti vzdělávání, ale také psychiky. Snažte se, aby měli pocit, že látku zvládnou a že mají vaši podporu.

Zkuste motivovat k učení

Snažte se propojit věci, které vaše dítě miluje, do školních předmětů, které nemají rádi. Pokud rádi sportují, ale neradi čtou, najděte jim knížku o jejich oblíbeném sportu, která vzbudí zájem. Nechte děti vyvěsit své kresby, psané práce nebo jiné projekty u vás doma. Ukažte jim, že jste na jejich práci hrdí, čímž jim dáte najevo, že jejich snaha má smysl a vy si jí ceníte. Raději se ale pokaždé předem zeptejte, zda s tím souhlasí.

Jak se z toho všeho nezbláznit?

Rodiny v tuto chvíli přebírají mnohem větší odpovědnost za učení svých dětí než kdykoli předtím. A aby bylo distanční vzdělávání úspěšné, potřebují rodiče podporu. V první řadě je dobré si připomenout, že rodiče nejsou školení učitelé. Dokonce i vyškolení pedagogové mají potíže s výukou vlastních dětí. Tyto okolnosti skvěle připomínají, jak jsou učitelé důležití.

Jak se tedy odreagovat a ze všeho se nezbláznit? Někdy se prostě jen potřebujete hýbat. Fyzická aktivita vám může zvednout náladu a osvěžit vaši mysl pro veškeré povinnosti. Zkuste třeba do vaší denní rutiny zařadit procházku, třeba o polední pauze, nebo si dopřejte nějakou pohybovou aktivitu doma, například tanec podle videa na Youtube. Uvidíte, že pohyb pomůže vám i dětem se rozptýlit a vnese do dne novou energii.

V neposlední řadě nezapomeňte, že ne vždy budete vědět, jak svému dítěti pomoci. Zamyslete se nad tím, kdo by mohl pomoci vyplnit tyto vaše mezery. Požádejte o pomoc někoho z rodiny, přátel, učitelů a dalších. Někdy podpora od jiného dospělého pomůže odstranit bitevní dynamiku domácích úkolů rodičů a dětí a umožní vám vrátit se zpět k tomu být jen rodiči.

Patříte spíše k rodičům, kteří si s organizací domácnosti a domácích úkolů vašich dětí hravě poradili nebo máte spíše pocit, že vám všechno tak nějak přerůstá přes hlavu? Neváhejte nám do komentářů napsat, jak tuto situaci zvládáte.

Předchozí článekZánět prsu při kojení se obvykle projeví citlivostí a zarudnutím. Jak jej léčit?
Další článekJak zvládnou situaci kolem pandemie? Pravidelně sportujte a pište si deník