Od kojenců a batolat až po děti ve školním věku, rodiče chtějí vědět, kolik hodin spánku by jejich potomci měli naspat. I když je pravda, že potřeby spánku se u jednotlivých dětí liší, existuje několik velmi rozumných, vědecky podložených vodítek, které vám pomohou určit, zda vaše dítě spí tak, jak potřebuje, aby se správně vyvíjelo, dobře se učilo a mohlo si spokojeně hrát.
Kolik spánku děti potřebují?
Spánek je pro malé děti velmi důležitý a je tedy pochopitelné, že tráví více než polovinu svého času spánkem. Zejména v raném věku člověk prochází ohromným vývojem, který ovlivňuje mozek, tělo, emoce a chování a vytváří základy pro jeho další růst v dětství a dospívání. Ve světle toho je normální, že se rodiče chtějí ujistit, že jejich děti, ať už miminka nebo malé děti, získají potřebný spánek. Doporučené časy podle věku jsou následující:
- Novorozenec do 3 měsíců: 14 až 18 hodin
- Miminko ve věku 4 až 11 měsíců: 12 až 15 hodin
- Batole ve věku 1 až 2 roky: 11 až 14 hodin
- Dítě předškolního věku 3 až 5 let: 10 až 13 hodin
- Mladší školní věk 6 až 13 let: 9 až 11 hodin
Výše uvedená rozpětí hodin zahrnují celkový spánek včetně denního a nočního spánku. Jedná o široká doporučení, jelikož pro některé děti může být vhodná doba spánku o hodinu více či méně. Rodiče by tyto časy měli považovat za směrodatné a zároveň si uvědomovat, že zdravé množství spánku se může u jednotlivých dětí nebo ze dne na den lišit.
Jak jste si mohli povšimnout, potřeby spánku se s přibývajícím věkem dítěte postupně mění. Řada faktorů také může ovlivnit správné množství spánku u kojenců i větších dětí, ale znalost těchto informací může být pro rodiče velmi užitečná, aby mohli co nejlépe podpořit zdravý spánek svých dětí.
Doba spánku u dětí do 3 měsíců
Novorozenci mohou spát až 18 hodin denně, z toho 3 až 4 hodiny v kuse. Je normální a zdravé, že se miminka v noci probouzejí na krmení. Jak vaše dítě stárne, zůstane přes den déle vzhůru a v noci bude déle spát.
Děti, stejně jako dospělí, potřebují správná vodítka, aby se naučily, kdy je čas spát. Pokud například své dítě vždy uložíte ke spánku do jeho postýlky, naučí se, že toto je místo, kde spí. Nemusí to fungovat hned, ale časem to vaše ratolest pochopí.
Přibližně po 3 měsících se spánkové návyky vašeho dítěte stanou předvídatelnější a můžete očekávat pravidelnější rozvrh spánku. Důvěřujte proto signálům svého dítěte. Dá vám najevo, pokud bude unavené. Zapisování si časů spánku vám také může pomoci rozpoznat jeho pravidelný spánkový režim.
Zdravé spánkové návyky pro novorozence
- Dejte své dítě do postele, když je ospalé, ale ještě je vzhůru. Nezapomeňte jej uspat na zádech v postýlce nebo na pevném rovném povrchu. Měkké předměty, jako jsou polštáře a plyšová zvířátka, mějte mimo postýlku.
- Je v pořádku mazlit a houpat své dítě. Malé dítě nemůžete rozmazlit tím, že ho budete držet.
- Dudlík může vaše dítě uklidnit a pomoci mu se usnout. Nejlepší je však nepoužívat dudlík, dokud kojení neproběhne v pořádku.
- Vaše dítě se bude během noci převalovat. Než se k němu vydáte, dejte mu pár minut, aby se pokusilo samo zase usnout.
- Během nočního krmení a přebalování udržujte světla ztlumená.
Doba spánku u kojenců od 4 do 12 měsíců
V tomto věku děti spí v průměru 14 hodin denně, ale i méně nebo více hodin může být pro vaše dítě normální. Ve 4 měsících potřebuje většina dětí spát přes den třikrát. Jednou ráno, poté odpoledne a nakonec večer.
Mezi 6. a 12. měsícem věku vaše dítě pravděpodobně přejde ze 3 spánku přes den na 2 delší spánky, ráno a odpoledne. Potřeby spánku každého dítěte jsou ovšem jiné. Některé si zdřímnou jen 20 minut v kuse, jiné spí 3 a více hodin.
Zdravé spánkové návyky v kojeneckém věku
- Dodržujte co nejvíce pravidelný denní režim spánku.
- Důležitá je také důsledná rutina před spaním. Mnoho rodičů rádo používá pravidlo tří: koupel, kniha a postel.
- Neukládejte své dítě do postele s lahví výživy. To může vést ke vzniku zubního kazu.
- Kolem 6. měsíce, pokud se vaše dítě v noci probudí a pláče, jděte zkontrolovat, zda není něco v nepořádku, jako je příliš zima nebo příliš teplo, ale snažte se je z postýlky nevytahovat.
- Dítě utěšte pohlazením po čele nebo tichým mluvením, abyste mu dali najevo, že jste tam. To pomůže vašemu dítěti naučit se samo uklidňovat, což je důležité k tomu, aby samo znovu usnulo.
Doba spánku pro batole (1 až 3 roky)
Když vaše dítě překročí první rok věku, pravděpodobně postupem přestane spát vícekrát za den a bude spát už jen v noci a jednou přes den. Přestože batolata potřebují až 14 hodin spánku denně, často dosáhnou jen asi 10 hodin. Většina dětí ve věku od 21 do 36 měsíců stále potřebuje jeden spánek ve dne, který může trvat jednu až tři a půl hodiny. Večer obvykle chodí spát mezi 19:00 a 21:00 a vstávají mezi 6:00 a 8:00.
Zdravé spánkové návyky u batolat
- Stále je důležité dodržovat pravidelný rozvrh spánku, který vaše dítě zná. Rutina, kterou jste si vytvořili během prvního roku, je pro vaše batole v tomto věku ještě důležitější.
- Vyhněte se uspávání dítěte přes den v pozdních hodinách, protože v tomto věku může ovlivnit noční spánek.
- Pomozte svému dítěti se připravit na spánek asi půl hodiny před spaním pomocí příběhů a tichých aktivit.
- Buďte jemní, ale důslední, pokud vaše dítě proti spánku protestuje.
- Udržujte večer dětský pokoj tichý, útulný a dobrý pro spaní, například tlumeným světlem.
- Jemná, uklidňující hudba nebo bílý šum může také pomoci se spánkem.
- V tomto věku jsou často pro děti důležité předměty, se kterými se cítí v bezpečí (například deka nebo plyšák).
Doba spánku pro předškoláky (3 až 5 let)
Děti v předškolním věku obvykle spí asi 10 až 13 hodin denně. Když se vašemu dítěti přiblíží 3 roky, bude pravděpodobně spát pouze jednou denně, ale mnoho dětí může nadále spát dvakrát denně. Některé dny může vaše ratolest potřebovat odpolední spánek, zatímco jiné dny nemusí.
Některé děti se v tomto období vzdávají denního spánku úplně. Tento čas, zpravidla po obědě, můžete místo spánku využít pro klidné aktivity, kdy si vaše dítě může například malovat nebo prohlížet obrázkové knížky. V tomto věku je běžné, že děti mají problémy se spánkem a brání se jít spát. Mohou se také v noci probudit z nočních můr.
Zdravé spánkové návyky pro předškoláka
- Nedávejte svému dítěti nápoje obsahující kofein (například Coca-Colu a energetické nápoje).
- Vyhněte se koukání do obrazovky před spaním. Do dětského pokoje nepovolujte tablety, televize, počítače nebo videohry.
- Některé děti se pokusí oddálit čas spánku. Nastavte limity, například kolik knih budete společně číst, a ujistěte se, že vaše dítě ví, co to znamená.
- Uložte své dítě do postele láskyplně pro větší pocit bezpečí.
- Neignorujte dětské obavy před spaním. Pokud má vaše dítě noční můry, uklidněte ho.
Doba spánku u dětí školního věku (6 až 13 let)
Děti školního věku by měly spát celkem 9 až 11 hodin každý den. Často se také uvádí jako horní hranice 12 hodin. Vzhledem k tomu, že školní věk zahrnuje širší rozpětí věku, mohou se individuální potřeby každého dítěte v této skupině výrazně lišit. Děti mladšího školního věku obvykle potřebují více spánku než děti, které přecházejí na druhý stupeň.
Když děti ve školním věku začnou procházet pubertou a vstoupí do dospívání, jejich spánkové vzorce se výrazně změní a mohou vést k různým problémům se spánkem. V tomto věku, při společenských, školních a rodinných aktivitách, se čas na spaní postupně posouvá k pozdějším hodinám, přičemž většina dvanáctiletých chodí spát kolem 21:00.
Co když má dítě problémy s usínáním?
Některé děti mají problém samy usnout a mohou dlouho ležet vzhůru. To může být způsobeno příliš dlouhou dobou strávenou u obrazovky před spaním nebo kofeinem z energetických nápojů.
Pokud se vaše dítě dívá na televizi nebo hraje videohry po dlouhou dobu, zkuste omezit čas strávený u obrazovky nebo jej alespoň vyřadit z rutiny před spaním. Nedovolte svému dítěti pít nebo jíst nic s kofeinem. Zkuste se s ním před spaním věnovat relaxačním aktivitám, jako je čtení, poslech uklidňující hudby nebo ležení s ním v posteli, zatímco vám vypráví o svém dni.
Náš tip: Pokud vás zajímá, jaké metody uspávání uplatnit pro malé děti, inspirujte se užitečnými tipy v tomto článku.
Kolik hodin spí v současné době vaše dítě a jak často? Podělte se o to s ostatními čtenáři a nezapomeňte uvést, jak starý je váš potomek.