Epiziotomie je chirurgický řez (nástřih) oblasti mezi vaginálním otvorem a konečníkem. Tato oblast se nazývá perineum nebo také hráze. Tento postup se provádí, aby se zvětšil prostor pro průchod dítěte porodními cestami, hrozí-li natržení perinea, nebo pokud je potřeba dostat dítě rychleji ven. Samotný zákrok je prováděn pod lokální anestezií a není bolestivý, nicméně hojení po zákroku může být nepříjemné a zdlouhavé. Zajímá vás, jaký probíhá epiziotomie a následné zotavování?
Co je epiziotomie?
Epiziotomie je chirurgický nástřih v oblasti perinea, tedy hráze, což je tkáň mezi vaginálním otvorem a konečníkem, provedený během porodu. Hráze je tvořená svalem, blánou a kůží, které se během porodu roztahují. Nástřih se tedy provádí z důvodu, aby se zvětšil prostor, kterým dítě prochází ven z porodních cest, a předešlo se jejímu natržení.
Ačkoli byl zákrok kdysi běžnou součástí porodu, už tomu tak dnes není. Po celá léta se předpokládalo, že epiziotomie pomáhá předcházet rozsáhlejším vaginálním trhlinám během porodu a napomáhá rychlejšímu hojení. Věřilo se také, že tento postup pomáhá zachovat podporu svalové a pojivové tkáně v pánevním dně. Rutinní epiziotomie se však již nedoporučují. Přesto je tento postup v některých případech stále nutný.
Kdy je potřeba podstoupit epiziotomii?
Pokud je třeba provést epiziotomii, poraďte se o postupu předem se svým lékařem. Zeptejte se ho, proč chce během porodu provést epiziotomii a jak by vám mohla pomoci vyhnout se natržení hráze. Váš poskytovatel zdravotní péče může doporučit epiziotomii, pokud:
- Během porodu je vysoká pravděpodobnost natržení hráze
- Vaše dítě je v neobvyklé poloze
- Vaše dítě je větší než obvykle
- Vaše dítě musí být porozeno rychle (např. má abnormální srdeční rytmus)
- Rameno vašeho dítěte je zaseknuté za pánevní kostí (dystokie ramene)
- Potřebujete operativní vaginální porod (pomocí kleští nebo vakua)
Závažnost a stupně epiziotomie
Epiziotomie je klasifikována podle stupňů, které jsou založeny na závažnosti nebo rozsahu natržení. Závažnost epiziotomie přímo souvisí s pravděpodobností dlouhodobých komplikací. Jak se zvyšuje stupeň epiziotomie, je po zákroku větší potenciál pro infekci, bolest a další problémy. Stupně jsou čtyři:
- První stupeň: lehké natržení, které prochází pouze sliznicí pochvy
- Druhý stupeň: Nejběžnější typ epiziotomie. Ruptura prochází vaginální výstelkou i vaginální tkání
- Třetí stupeň: Natržení třetího stupně zahrnuje vaginální výstelku, vaginální tkáně a část análního svěrače
- Čtvrtý stupeň: Nejzávažnější typ epiziotomie zahrnuje rupturu vaginální výstelky, vaginální tkáně, análního svěrače a rektální výstelky.
Jak probíhá epiziotomie?
Pokud potřebujete podstoupit epiziotomii a nedostaly jste žádný typ anestézie, typicky epidural, nebo anestézie již přestala působit, pravděpodobně dostanete injekci lokálního anestetika, které tkáň znecitliví. Neměly byste tedy cítit, jak váš porodník provádí řez nebo epiziotomii zašívá. Co může být ovšem nepříjemné, je zotavování.
Lékař provede řez, když jsou na vaginálním otvoru viditelné 3 nebo 4 centimetry hlavičky vašeho dítěte. Nastřižení lze provést dvěma způsoby. První typ zákroku je vedený přímo dole, tehdy mluvíme o středové epiziotomii, a druhý typ se provádí šikmo do strany, ten se nazývá mediolaterální epiziotomie. Tento typ se u nás provádí nejčastěji.
Průběh zákroku
Oblast bude nejprve vydezinfikována. Váš lékař vloží dva prsty do vašeho vaginálního otvoru, aby chránil hlavu dítěte. Poté bude proveden malý řez. Po provedení epiziotomie lékař jemně sevře tkáň těsně pod řezem, aby se zabránilo dalšímu natržení. Jemný tlak je také vyvíjen na horní část hlavy dítěte, aby nedocházelo k příliš rychlému nebo náhlému vypadnutí.
Zašívání po porodu
Po porodu se oblast perinea vyčistí a pečlivě vyšetří. Všechny úpravy se provádějí stehem nebo chirurgickou nití, která se vstřebává do těla a nevyžaduje odstranění. Tenké stehy se používají k uzavření rektální výstelky, zatímco větší a silnější stehy se využívají k opravě análního svěrače (pokud je to nutné). Po opravě výstelky konečníku a řitního svěrače lékař uzavře zbývající část řezu. Může být zapotřebí i několik stehů, aby se spojily hlubší tkáně pod vaginální výstelkou.
Zotavování z epiziotomie
Řez může zpočátku trochu krvácet. Krvácení by se ale mělo zastavit, jakmile lékař uzavře ránu stehy. Stehy není potřeba odstranit a měly by samy zmizet do jednoho měsíce. Lékař vám může říci, abyste se během zotavení vyvarovaly určitých činností.
Po epiziotomii je normální pociťovat bolest v okolí místa řezu po dobu dvou až tří týdnů. Ženy, které mají epiziotomii třetího nebo čtvrtého stupně, typicky pociťují výraznější nepohodlí po delší dobu. Bolest může být patrnější při chůzi nebo sezení. Nepříjemné pocity může způsobovat také močení.
Jak si ulevit od bolesti z epiziotomie?
Zmírnit bolest při hojení po epiziotomii se můžete pokusit následujícími způsoby:
- Aplikujete studené obklady na oblast perinea
- Užíváním léků proti bolesti
- Používáním maziva při sexu (např. vazelínou)
- Vystavení stehů vzduchu
- Očištěním vodou po použití toalety místo toaletního papíru
Pokud jde o léky proti bolesti, nedoporučuje se aspirin, protože se může dostat k vašemu dítěti mateřským mlékem. Naopak se doporučují léky obsahující paracetamol (Paralen, Panadol, apod.). Pokud si nejste jisté, jaké léky proti bolesti byste měly užívat, váš lékař či porodní asistentka vám poradí.
Vystavení stehů čerstvému vzduchu může pomoci procesu hojení. Může vám tedy pomoci sundat si spodní prádlo a ležet doma na ručníku jednou nebo dvakrát denně po dobu asi 10 minut. Bolest po epiziotomii by neměla trvat déle než 2 až 3 týdny.
Kdy vyhledat lékaře?
Pokud bolest přetrvává i po uplynutí doby 3 týdnů, promluvte si se svým lékařem, abyste předešly možným komplikacím. Co nejdříve informujte lékaře v případě jakýchkoli možných známek infekce, aby se ujistily, že dostanete léčbu, kterou možná budete potřebovat. Dávejte pozor na jakékoli příznaky toho, že došlo k infikování oblasti řezu nebo okolní tkáně, jako jsou:
- Zarudlá, oteklá kůže
- Výtok hnisu nebo tekutiny z řezu
- Přetrvávající bolest i po týdnech
- Neobvyklý zápach