Jak komunikovat s puberťákem
Shutterstock

Dospívání může být pro mnoho rodin obtížné. Mladí lidé mohou zastávat názory, hodnoty a přesvědčení, které se liší od jejich rodičů. To je součástí normálního procesu dospívání a směřování k nezávislosti. Rodiče mohou mít problémy s tím, jakou míru nezávislosti by měli umožnit svým dětem a za jakých okolností. Základem zdravého vztahu rodičů s puberťákem je však otevřená komunikace, důvěra a vzájemný respekt.

Komunikace je základem zdravých vztahů

Často se říká, že komunikace je klíčem ke zdravému vztahu. I když to může znít trochu jako klišé, je to dovednost, kterou stojí za to se naučit a která vám pomůže být lepší ve všech vašich vztazích. Jak vaše dítě vyroste, způsob, jakým s ním komunikujete, se bude muset částečně změnit, aby odrážel nové hranice ve vašem vztahu spjaté s jeho rostoucí nezávislostí.

Objevování nových a odlišných přístupů k efektivní vzájemné komunikaci bude pro vás oba užitečnou zkušeností. Efektivní komunikace s vaším teenagerem vám může pomoci cítit se celkově šťastnější ve vašem vztahu a mít větší jistotu při náročných rozhovorech a řešení konfliktů. Co je základem efektivní komunikace?

  • Oba cítíte, že můžete volně mluvit o svých pocitech a cítíte se vyslechnuti a pochopeni
  • Mluvíte o všech maličkostech a nedělá vám problém mluvit i o těžkých tématech, když potřebujete
  • Našli jste snadný způsob, jak spolu sdílet věci, a oba víte, že jeden druhého nebude soudit, protože se máte rádi a záleží vám na sobě

Proč se naučit komunikovat s dospívajícím?

Váš vztah se mění a vy musíte být flexibilní a umět se vyvíjet spolu se svým dítětem. Nikdy si nemyslete, že vás potřebuje méně než dříve jen proto, že s vámi méně komunikuje. Během dospívání vás potřebuje stejně jako kdy jindy. Nejlepší způsob, jak je podpořit, je zajistit, aby za vámi přišel s jakýmkoliv problémem, který má, a proto je efektivní komunikace tak důležitá.

Shutterstock

Když už na vás vaše dítě nezávisí tolik jako kdysi, je těžší poznat, co se v jeho životě děje, protože komunikace mezi rodiči a teenagery se zpravidla snižuje. Jsou nezávislejší, a tak si musíte udělat čas na to, abyste zjistili, jak na tom jsou.

Komunikace s dospívajícími dětmi může být někdy obtížná. V rušných domácnostech je navíc snadné přehlédnout, že má váš potomek nějaké potíže, a udělat si během dne čas a prostor, abyste si s dítětem opravdu dobře popovídali a zjistili, co se děje v jeho životě.

Na co si dát při komunikaci pozor?

Pokuste se minimalizovat následující body, které fungují jako překážky efektivní komunikace.

  • Rozptylování se během rozhovoru a přerušování vašeho dítěte, když mluví. To může vyvolat dojem, že vás nezajímá, co vám váš potomek říká.
  • Místo toho, abyste poslouchali, co vám vaše dítě říká, se mu snažíte radit a poučovat ho o tom, co by měl dělat.
  • Posuzování toho, co vaše dítě říká, aniž byste se zeptali na jeho pocity a názor.
  • Snažit se vaše dítě vyslýchat tím, že mu budete klást spoustu otázek.

Jak zlepšit komunikaci s puberťákem?

Nejdůležitější je udržovat komunikaci otevřenou. Snažte se být milujícími rodiči, kteří své dítě podporují. Dospívání je obdobím, kdy mladí lidé často bojují s měnícím se pocitem identity a potřebou cítit se milováni. Říkejte jim často, že vám na nich záleží. Projevte svou lásku jakýmkoli fyzickým kontaktem, který jim vyhovuje.

Oslavujte jejich úspěchy, odpouštějte jejich chyby, naslouchejte jim, když mají problém, a projevte zájem o to, jak ho plánují vyřešit. Podporujte je v řešení jejich problémů. Pocit začlenění a výjimečnosti je životně důležitý pro pocit pozitivního sebevědomí každého mladého člověka.

Shutterstock

Více naslouchejte, než mluvte

Pamatujte, že všichni máme dvě uši a jedna ústa. To nám má připomenout, že bychom měli trávit dvakrát více času nasloucháním než mluvením. To je zvláště důležité při rozhovoru s teenagery, kteří vám mohou říci více, pokud budete dostatečně dlouho potichu, abyste jim dali příležitost více mluvit.

Najděte si společný čas

Vyhraďte si čas na společné trávení času. Teenageři jsou často zaneprázdněni školou, přáteli a dalšími zájmy a rodiče zase prací a dalšími povinnostmi. Můžete si ale společně popovídat u snídaně a večeře. Nabídněte, že je odvezete nebo vyzvednete z míst, kde tráví svůj čas. To poskytne další příležitosti k rozhovoru. Nebojte se společně něčemu zasmát. Veselá nálada pomáhá budovat dobrý vztah.

Držte krok s jejich zájmy, ale nechte jim prostor

Shutterstock

Poslechněte si hudbu, kterou mají rádi, sledujte s nimi jejich televizní pořady nebo oblíbená videa na youtube a navštěvujte jejich sportovní tréninky. I nadále se aktivně zajímejte o jejich život. Dopřejte jim ale zároveň dostatek soukromí. Teenageři potřebují svůj vlastní prostor. Například zaklepejte, než půjdete do jejich pokoje.

Dejte jim čas nechat si věci projít hlavou

Jinými slovy, to, co říkáte, nemusí být to, co chtějí právě teď slyšet. Některé diskuse je třeba rozdělit do více kroků v závislosti na vašem dítěti nebo tématu. Může se jednat o hospodaření s penězi, o plány do budoucna, jako je vysoká škola nebo předměty na příští rok, nebo dokonce vývoj různých pravidel.

Mnoho témat je příliš obsáhlých na to, abyste si mysleli, že stačí jeden rozhovor. Takže se snažte svého potomka nezahltit informacemi. To je důvod, proč byste se neměli vzdát po prvním rozhovoru. Komunikace s teenagery může být největší výzvou, které jako rodiče čelíte, takže se nevzdávejte.

Jak změnit negativní komunikaci na pozitivní?

Každý někdy dělá chyby, a tak se snadno může stát, že některý z rodičů ztratí trpělivost a komunikace se vymkne kontrole. Někdy je dobré dát průchod i negativním pocitům a vyříkat si vzájemné křivdy. Na konci by ale vždy mělo přijít rozumné řešení a snaha zvrátit negativní komunikaci v pozitivní.

Stanovte si strategie komunikace

Zkuste si v první řadě promyslet a sepsat strategie pro zlepšení vaší komunikace. Trvejte na hledání společného řešení problému. Rozmyslete se, o čem je důležité se diskutovat a co nechat být. Základním vodítkem je otázka bezpečnosti. Například nenasednutí do auta s řidičem, který pil, vždy stojí za to o pravidlo bojovat. Ostatní věci, jako je úklid neustlané ložnice, by možná bylo lepší zkusit ignorovat.

Buďte sami příkladem

Nabídněte svému potomkovi konstruktivní kritiku. Uznejte a oslavte jeho úspěchy. Sami postupem času poznají, kdy udělali něco špatně, aniž byste jim to museli připomínat. Jděte dobrým příkladem tím, že se omluvíte, když se v něčem sami zmýlíte.

Projevte svoji důvěru svobodou, kterou dítěti dáte

Teenageři by se měli učit chovat se zodpovědně a k tomu potřebují vědět, že mají svoji svobodu a vaši důvěru. Za každé právo svobody, které získají, musí tedy přijmout také větší odpovědnost.  Po rozhovoru se svým potomkem si stanovte přiměřená domácí pravidla. Společně se například dohodněte na vhodném návratu domů v sobotu večer.

Je připraven být zodpovědný?

Buďte připraveni na kompromis při vyjednávání domácích pravidel s teenagery. Snažte se jim dát prostor v méně důležitých věcech. Zastavte se a zamyslete předtím, než řeknete „ne“ na nějakou žádost. Zeptejte se nejprve sami sebe, zda je váš teenager dostatečně starý a dostatečně zodpovědný, abyste tentokrát řekli „ano“.

Pokud řeknete „ne“, vysvětlete mu také proč. Ale pamatujte, že rodičovské klišé typu „protože jsem to řekl“ ve většině případů způsobí konflikt. Uveďte dobré důvody, například tím, že použijete dobrý argument ohledně bezpečnosti. Pomozte mu, aby se o sebe staral a byl zodpovědný. Mluvte například otevřeně o problémech, jako je pití alkoholu nebo bezpečný sex.

Snažíte se každý den najít si alespoň chvilku čas na komunikaci s vaším puberťákem? V jakou denní dobu bývá komunikace nejsnazší a co myslíte, že vám nejvíce pomáhá? Podělte se s námi o vaše zkušenosti do komentáře.

Předchozí článekPlané neštovice se projevují silně svědivou vyrážkou. Jak je léčit?
Další článekJak se tělo mění během těhotenství? Kromě strií a změn těžiště můžete čekat i krátkozrakost