Kdy a jak přestat kojit
Zdroj: shutterstock

Všechno dobré musí někdy skončit a ani kojení není výjimkou. Schopnost vašeho těla vytvářet mléko však nelze zastavit ze dne na den. Odstavení je proces, který probíhá v ideálním případě během několika týdnů. Pokud však potřebujete přestat kojit okamžitě, existují také způsoby, jak minimalizovat výskyt možných problémů.

Kdy přestat kojit?

Obecně platí jedno jednoduché pravidlo, a to, že nejlepší je kojit co nejdéle je to možné. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) i Americké pediatrické akademie se ovšem doporučuje kojit minimálně do doby, kdy dítě dosáhne věku šest měsíců. Poté je vhodné postupně přidávat pevnou stravu a pokračovat v kojení, dokud dítě není starší než jeden rok. Takto vypadá ideální představa, jenže realita může být mnohdy jiná.

Zdravotní důvody, proč přestat kojit

Některé matky mohou mít zdravotní důvody pro odstavení kojení dříve, než je šest měsíců nebo rok. Mohou například neustále bojovat s tím, aby se dítě správně přichytilo, pociťovat nadměrnou bolest při kojení nebo trpět nedostatečným přísunem mateřského mléka. V některých případech ženy potřebují začít užívat léky, které nemohou brát, dokud kojí.

Okolnosti, kvůli kterým ženy přestávají kojit

U jiných matek mohou rozhodovat o ukončení kojení nejrůznější vnější vlivy. Jedním z nich může být brzký návrat do práce. Ženy mohou mít pocit, že je téměř nemožné kojit na pracovišti, nebo jen potřebují přenechat část péče o dítě někomu jinému.

Někdy může být důvodem prostý nedostatek touhy pokračovat v kojení, a to je také v pořádku. Důležité je mít na paměti, že pokud odstavujete dítě dříve, než mu bude jeden rok, je třeba mu poskytnout jinou kojeneckou výživu. Po dosažení věku jednoho roku můžete přejít na jinou stravu i na kravské mléko.

Proč přestat kojit postupně?

V ideálním případě byste měly přestat kojit postupně, tedy po dobu několika týdnů nebo dokonce měsíců. To umožňuje, aby se váš přísun mléka postupně snižoval. V závislosti na věku vašeho dítěte vám tato doba navíc umožňuje představit mu kromě mateřského mléka i jiné typy kojenecké výživy.

Poskytnutí času na pomalé odstavení od kojení bude tedy pohodlnější a méně stresující pro obě strany. Tuto cestu je samozřejmě vhodné zvolit za předpokladu, že to okolnosti, proč chcete nebo potřebujete přestat kojit, umožňují.

Jak přestat kojit postupně?

Pokud můžete přestat kojit postupně, začněte tím, že vynecháte jedno kojení denně a nahradíte ho lahvičkou umělé výživy. V ideálním případě nejprve v poledním čase. Děti ovšem dokážou rozpoznat vůni mateřského mléka v jejich blízkosti, proto zkuste požádat svého partnera, ​​aby dal vašemu dítěti láhev, když jste v jiné místnosti.

Pravděpodobně si všimnete, že vaše prsa jsou plná, jak se vaše tělo přizpůsobuje změně v produkci méně mléka. Pokud to bude nepříjemné, zkuste trochu mateřského mléka odsát. Ovšem jen tolik, abyste zmírnily nepohodlí. Pokud byste odsály větší množství mléka, vaše tělo by bylo stimulováno k další tvorbě.

Jakmile je vaše tělo zvyklé na tento nový objem, obvykle po několika dnech, vynechejte další kojení. Nahraďte jej lahvičkou a v případě nepohodlí malou část odsajte. Takto postupujte, dokud nepřestanete kojit úplně a vaše miminko nebude zcela naučeno na jinou kojeneckou výživu.

Co když potřebujete přestat kojit náhle?

Někdy okolnosti ženám nemusí umožňovat proces ukončení kojení rozložit do delšího časového horizontu a může být potřeba přestat kojit co nejrychleji. Pokud potřebujete přestat kojit náhle, i pro vás máme několik návrhů, které vám tento proces pomohou usnadnit.

Pokud bylo vaše dítě kojeno až do této chvíle, budete téměř jistě muset odsávat mléko, aby se vaše prsa nenaplnila a nemusely jste se potýkat s možnými obtížemi. Pro některé ženy je odsávání mateřského mléka odsávačkou nejjednodušším způsobem, zatímco jiné to dělají raději ručně. Opět je nutné odsávat pouze tolik, abyste zmírnily jakékoli nepohodlí. Úplným vyprázdněním byste jen povzbudily své tělo, aby produkovalo více mléka.

Co když se objeví bolest?

I když vaše prsa mohou být zpočátku nateklá a citlivá, postupem času se přizpůsobí. Vaše mateřské mléko obsahuje něco, co se nazývá inhibitor zpětné vazby laktace. Když vaše dítě přestane kojit, tento inhibitor řekne vašemu tělu, aby zpomalilo produkci mléka, ale přizpůsobení prsou může trvat několik dní nebo dokonce týdnů. Pokud vás trápí mírná bolest a nepohodlí, můžete je zmírnit pomocí léků proti bolesti nebo také studenými obklady.

Dávejte ovšem pozor, zde vaše prsa nezačnou být hrudkovitá. Poté, co vaše dítě přestanete kojit, mohou se objevit hrudky po dobu 5-10 dnů. Pokud k tomu dojde, zkuste hrudky masírovat nebo odsát malé množství mléka. To by hrudkovitost mohlo snížit. Bolestivá bulka pak může naznačovat ucpané žlázy nebo začínající mastitidu, tedy zánět prsu. Pokud je kterákoli hrudka bolestivá a nezmizela ani po 24 hodinách, nebo pokud začnete pociťovat příznaky podobné chřipce, navštivte co nejdříve svého praktického lékaře.

Z jakého důvodu přestáváte kojit? Máte pocit, že už je na čase přejít i na jinou výživu, nebo vás k tomu vedou jiné okolnosti? Neváhejte se o ně s námi podělit v komentáři.

Předchozí článekCo s sebou do porodnice? Nezapomeňte přibalit župan, noční masku i dětské oblečení
Další článekPadání vlasů v těhotenství a po porodu způsobují změny hormonů. Jak o vlasy správně pečovat?