Kojící polštář je velice funkční a praktická pomůcka, která mamince usnadní hned několik měsíců života s miminkem. Jeho primární výhodou je fakt, že ulevuje maminkám od bolestí zad – a to jak v období těhotenství, kdy slouží jako podpora ve spánku, tak v období kojení, kdy poskytuje pohodlnou pozici mamince i miminku.
K čemu kojící polštář slouží?
Kojící polštář slouží primárně jako opora během kojení. Je třeba ho ovinout v poloze vsedě kolem svého pasu a miminko do něj položit. Touto polohou miminku zajistíte pohodlí a sobě můžete ulevit od nekomfortních kojících pozic, ve kterých se maminky často nepřirozeně naklání a hrbí si záda.
Prvních několik měsíců života miminka bývá kojící polštář opravdu nedocenitelným pomocníkem. Malá miminka totiž zpočátku nedokáží držet hlavičku a kojící polštář zajistí, že hlavička při kojení nebude v záklonu a vy přesto ji přesto nebudete muset podpírat. Polštář to při správně zvolené poloze zvládne za vás.
Pro nekojící ženy se může hodit i jako podpora během odsávání.
Poslouží i v těhotenství
Kojící polštář lze využít ještě před narozením miminka. Budoucím maminkám ve spánku uleví od bolestí zad a břicha. Ideální na toto období je dlouhý, mírně zahnutý polštář (přípomínající písmeno „C“), který může budoucí maminka celý obejmout rukama i nohama a poskytnou tak oporu svému rostoucímu bříšku.
Umělá děloha
Kojícímu polštáři se také někdy říká „umělá děloha“. Důvod je prostý. Miminka byla devět měsíců v maminčině břiše zvyklá na velice těsné a úzké prostředí. Mnoho volného prostoru kolem nich po narození jim nemusí dělat dobře. Když kojící polštář tedy stočíte miminku do postýlky tak, aby ho mělo těsně kolem tělíčka, budete mu tak simulovat pohodlné a bezpečné prostředí, které ho provázelo celé prenatální období.
Náš tip: Kojící polštář rozhodně nebude to jediné, co budete s příchodem miminka na svět potřebovat. Podívejte se, jakou výbavičku pro miminko pořídit ještě před porodem.
Kdy ho pořídit?
Pokud plánujete kojící polštář používat už během těhotenství, je vhodné ho pořídit už v průběhu druhého trimestru. S rostoucím bříškem vám může skvěle posloužit jako opora během spánku a zajistit tak klidnější odpočinek.
Jak kojící polštář vybrat?
Kojících polštářů je dnes již na trhu nepřeberné množství. Vybírat můžete z nejrůznějších tvarů, typů, designů ale i podle dalších výhod, které firmy nabízí. Pokud zvolíte ten správný typ, jednoznačně vám bude dobře sloužit několik měsíců.
Potah
Vyberte určitě takový kojící polštář, který má snímatelný potah. Při častém používání se může stát, že ho něčím zašpiníte. Snímatelný potah zajistí, že ho velice snadno kdykoliv vyperete. Potah by navíc měl být na omak z příjemného a pokud možno i z antialergenního materiálu.
Výplň
Někteří výrobci nabízí u kojících polštářů možnost doplňovat či ubírat výplň. Pro pohodlné a dlouhodobé používání je jednoznačně lepší si koupit takový, který tuto možnost má. Na výběr máte nejčastěji mezi několika typy výplní.
- Duté vlákno – Jedná se o vůbec nejběžnější výplň kojících polštářů, kterou lze zakoupit. Vlákno je velice lehké a je velice odolné vůči slehnutí.
- EPS kuličky – Jednou z nevýhod EPS kuliček je to, že mají tendenci dříve či později slehnout a nedrží tak dlouhodobě svůj tvar. Tím se výrazně liší od dutého vlákna. Výrobci uvádí, že se jejich objem postupem času zmenší o zhruba 10 procent. Pokud ale vyberete polštář s možností vyměnit náplň, můžete je snadno dokoupit a přisypat. Kuličky v polštáři také mírně šustí, což u některých dětí, které jsou rádi krmeni v úplném klidu, může být problematické.
- Pohankové slupky – Jedná se o přírodní materiál, který ještě na trhu není zcela běžný. Velice snadno se přizpůsobí vašemu tělu. Ovšem před jeho pořízením musíte počítat s velkou hmotností. Někteří výrobci uvádí od 2 do 4 kil.
Nastavitelný ohyb
Některé polštáře jsou speciálně navržené tak, že není možné jejich tvar nijak upravovat. To může být výhoda pro maminky, které už mají polštáře vyzkoušené a ví, že jim tvar bude přesně sedět. Pro někoho je ovšem lepší variantou zvolit takový, který má poddajnější tvar a ohyb lze libovolně upravit, aby se přizpůsobil konkrétní postavě.
Šňůrka na svázání
Tato zdánlivá maličkost vám ušetří mnoho sil hlavně u kojícího polštáře, který je mírně zahnutý do tvaru písmene C. Na každém z jeho konců by měla být praktická šňůrka, která vám umožní polštář pevně připevnit kolem sebe a utvořit tak bytelnou „sedačku“, kam lze dítě pohodlně umístit. Bez šňůrky by vám polštář nedržel a neplnil by tak dobře svou funkci.
Používala jste kojící polštář nebo alespoň znáte někoho komu období těhotenství a kojení polštář ulehčil? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích.