K mimoděložnímu těhotenství dochází, když se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu, nejčastěji ve vejcovodu. Vejcovod není ovšem přizpůsoben k tomu, aby udržoval rostoucí embryo a nemůže se natahovat jako děloha. Tento stav může vyústit až v krvácení a šokový stav matky. Mimoděložní těhotenství je život ohrožující stav, který vyžaduje neodkladnou léčbu.
Co je mimoděložní těhotenství?
Mezi oplodněním a porodem se v ženském těle během těhotenství odehrává řada kroků. Jedním z nich je ten, že oplodněné vajíčko cestuje do dělohy, aby se přichytilo ke stěně dělohy. V případě mimoděložního těhotenství ovšem oplodněné vajíčko nedoputuje až do dělohy a místo toho se může připojit k vejcovodu, břišní dutině nebo děložnímu čípku.
Přestože těhotenský test může odhalit, že je žena těhotná, oplodněné vajíčko nemůže správně růst nikde jinde než v děloze. K mimoděložnímu těhotenství dochází nejčastěji ve vejcovodu, který přenáší vajíčka z vaječníků do dělohy. Tento typ mimoděložního těhotenství se rovněž nazývá tubární, neboli vejcovodové, těhotenství.
Pokud mimoděložní těhotenství není včas odhaleno může představovat lékařskou pohotovost. Včasná léčba snižuje riziko komplikací z mimoděložního těhotenství, zvyšuje vaše šance na budoucí zdravá těhotenství a snižuje budoucí zdravotní komplikace.
Co mimoděložní těhotenství způsobuje?
Ve většině případů je mimoděložní těhotenství způsobeno stavy, které zpomalují nebo blokují pohyb vajíčka po vejcovodu a do dělohy. Přesto nemusí být vždy zřejmé, co přesně tento stav způsobilo. Mezi možné příčiny patří zejména:
- Hormonální faktory
- Genetické abnormality
- Zánět a zjizvení vejcovodů po předchozím zdravotním stavu, infekci nebo operaci
- Vrozené vady
- Zdravotní stavy, které ovlivňují tvar a stav vejcovodů a reprodukčních orgánů
Existuje rovněž několik rizikových faktorů, které mohou zvýšit vaši šanci na vznik mimoděložního těhotenství. Rizikový faktor je vlastnost nebo chování, které zvyšuje vaši šanci na rozvoj tohoto stavu. Můžete mít vyšší riziko vzniku mimoděložního těhotenství, pokud se vás týká některé z následujících:
- Prodělaly jste v minulosti mimoděložní těhotenství
- Máte v anamnéze zánětlivé onemocnění pánve (PID), infekce, která může způsobit tvorbu jizvy ve vejcovodech, děloze, vaječnících a děložním čípku
- Prodělaly jste operaci vejcovodů nebo jiných orgánů v oblasti pánve
- Máte potíže s plodností
- Léčily jste se s neplodností pomocí in vitro fertilizace (IVF).
- Trpíte endometriózou
- Prodělaly jste pohlavně přenosné infekce
- Otěhotněly jste přes nitroděložní tělísko
- Jste kuřačky
Jaké má mimoděložní těhotenství příznaky?
Zpočátku nemusíte zaznamenat žádné příznaky. Některé ženy, které mají mimoděložní těhotenství, však mají obvyklé rané známky těhotenství, jako je vynechání menstruace, citlivost prsou a nevolnost. Pokud si uděláte těhotenský test, výsledek bude pozitivní. Přesto nemůže mimoděložní těhotenství pokračovat za normálních okolností.
Mírné příznaky
Často jsou prvními varovnými příznaky mimoděložního těhotenství slabé vaginální krvácení a pánevní bolest. Pokud krev z vejcovodu uniká, můžete navíc pociťovat bolest ramene nebo nutkání na stolici. Vaše specifické příznaky závisí na tom, kde se krev shromažďuje a které nervy jsou podrážděné. Jak oplodněné vajíčko roste na nevhodném místě, stávají se příznaky a symptomy znatelnější.
Vážnější projevy
Pokud oplodněné vajíčko nadále roste ve vejcovodu, může to způsobit prasknutí vejcovodu. To se zpravidla projeví ostrou bolestí v podbřišku. Pravděpodobné je rovněž silné krvácení do břicha. Příznaky této život ohrožující události zahrnují dále krvácení, silné závratě, mdloby a šok.
Diagnostika mimoděložního těhotenství
Pokud máte podezření, že byste mohly mít mimoděložní těhotenství, okamžitě vyhledejte svého lékaře. Mimoděložní těhotenství ovšem nelze diagnostikovat pouhým fyzickým vyšetřením. Váš lékař jej však i přesto bude muset nejprve provést, aby vyloučil jiné faktory.
Dalším krokem k diagnóze je transvaginální ultrazvuk. To zahrnuje vložení speciálního nástroje podobného hůlce do pochvy, aby váš lékař viděl, zda je gestační sak v děloze či nikoli. Ten obklopuje dítě, obsahuje plodovou tekutinu a bývá jedním z prvních příznaků těhotenství.
Dál může lékař provést krevní test ke stanovení vašich hladin hCG a progesteronu. Jedná se o hormony, které jsou přítomny během těhotenství. Pokud se tyto hladiny hormonů začnou snižovat nebo zůstávají stejné v průběhu několika dní a gestační váček není přítomen na ultrazvuku, těhotenství je pravděpodobně mimoděložní.
Při vážných obtížích
Pokud se u vás objeví závažné příznaky, jako je silná ostrá bolest v podbřišku nebo krvácení, nemusí být dostatek času na provedení všech těchto kroků. Vejcovod by mohl v extrémních případech prasknout a způsobit vážné vnitřní krvácení. Váš lékař v takovém případě provede nouzovou operaci, aby poskytl okamžitou léčbu.
Léčba mimoděložního těhotenství
Mimoděložní těhotenství není pro matku bezpečné. Naopak se jedná o život ohrožující stav. Embryo se také nebude moci nadále vyvíjet. Pro okamžité zdraví matky a dlouhodobou plodnost je proto nutné embryo co nejdříve odebrat. Možnosti léčby se liší v závislosti na místě mimoděložního těhotenství a pokročilosti jeho vývoje.
Podání léků
Váš lékař může v rané fázi těhotenství rozhodnout, že okamžité komplikace jsou velmi nepravděpodobné. V tomto případě vám může předepsat několik léků, které by mohly zabránit růstu embrya a prasknutí mimoděložní hmoty. Jedním z běžných léků používaných k tomuto účelu je methotrexát, který se rovněž využívá při léčbě nádorů.
Methotrexát je lék, který zastavuje růst rychle se dělících buněk, jako jsou buňky ektopické hmoty. Pokud užíváte tento lék, váš lékař vám jej podá jako injekci. Měly byste také pravidelně podstupovat krevní testy, abyste se ujistily, že lék je účinný. Když je lék účinný, způsobí příznaky, které jsou podobné jako u potratu. Tyto zahrnují:
- Křeče
- Krvácení
- Průchod tkáně
Poté, co k tomu dojde, je zřídka vyžadován další chirurgický zákrok. Methotrexát s sebou nenese stejná rizika poškození vejcovodů jako při operaci, proto může představovat šetrnější řešení. Po užití tohoto léku však nebudete moci otěhotnět několik měsíců.
Chirurgická operace
Mnoho chirurgů navrhuje odstranit embryo a opravit jakékoli vnitřní poškození. Tento postup se nazývá laparotomie. Provádí se tak, že lékař vloží malou kameru přes malý řez, aby se ujistil, že vidí svou práci. Chirurg pak odstraní embryo a opraví případné poškození vejcovodu.
Pokud je operace neúspěšná, může chirurg laparotomii opakovat, tentokrát přes větší řez. Může se také stát, že bude muset odstranit během operace celý vejcovod, pokud byl poškozen.
Rekonvalescence po zákroku
Po operaci můžete očekávat mírné vaginální krvácení a malé krevní sraženiny. K tomu může dojít až šest týdnů po zákroku. Mezi další opatření péče o sebe, která můžete přijmout, patří následující:
- Nezvedejte těžké předměty
- Pijte hodně tekutin, abyste předešly zácpě
- Zdržte se pohlavního styku, používání tamponů a výplachů
- První týden po operaci co nejvíce odpočívejte a v dalších týdnech zvyšujte aktivitu tak, jak vám lékař doporučí
Váš lékař vám dá konkrétní pokyny týkající se péče o vaše řezy po operaci. Hlavním cílem je udržet vaše řezy čisté a suché, zatímco se hojí. Denně je kontrolujte na příznaky infekce, které mohou zahrnovat níže uvedené. Pokud se u vás objeví některý z těchto příznaků, vyhledejte vašeho lékaře.
- Krvácení, které se nezastaví
- Zapáchající drenáž z místa řezu
- Horkost na dotek
- Zarudnutí
- Otok
Znáte nějakou ženu, která prodělala mimoděložní těhotenství? Víte, díky čemu tento závažný stav odhalila? Pokud ano, podělte se o tyto cenné zkušenosti i s dalšími čtenářkami.