Neplodnost u žen
Zdroj: shutterstock

Neplodnost je stav, při kterém je schopnost otěhotnět a porodit dítě nějakým způsobem narušena nebo omezena. U párů je obvykle diagnostikována po jednom roce pokusu o otěhotnění. V takovém případě je namístě podstoupit vyšetření plodnosti. Pokud se zjistí, že příčina pochází od partnerky, hovoříme o ženské neplodnosti. Neplodnost u žen se nejčastěji projevuje nepravidelností nebo ztrátou ovulace. Jaké jsou příčiny ženské neplodnosti a jak je léčit?

Kdy mluvíme o neplodnosti?

Neplodnost znamená, že nemůžete otěhotnět po jednom roce zkoušení, nebo po šesti měsících, pokud je vám více než 35 let. Většina párů, které mají nechráněný pohlavní styk alespoň dvakrát týdně, by měly otěhotnět do jednoho roku. Pokud k těhotenství nedojde ani po této době, jsou vám diagnostikovány potíže s neplodností.

Neplodnost může být důsledkem problémů u muže, ženy nebo obou partnerů. U některých párů se ovšem nepodaří nalézt žádné vysvětlení neplodnosti, zatímco u jiných partnerů může být naopak diagnostikována i více než jedna příčina.

Jaké jsou příznaky neplodnosti u žen?

Primárním příznakem neplodnosti ženy jsou již zmíněné potíže s otěhotněním. Různé příčiny neplodnosti se dále mohou projevovat dalšími příznaky. Nejčastějším projevem obtíží s plodností u žen bývá nepravidelná ovulace, která bývá spojena i s nepravidelnou menstruací, případně úplná ztráta ovulace.

Když menstruace nepřichází každý měsíc, znamená to, že ani ovulace není pravidelná. Na vině může být mnoho faktorů, mezi něž patří i hormonální abnormality. Ty se mohou projevovat i dalším příznaky.

Zdroj: Shutterstock

Příznaky hormonálních abnormalit

Hormonální abnormality mohou oddálit nebo zabránit uvolnění vajíčka z vaječníků. Mezi příznaky, které naznačují tento problém, patří:

  • Neočekávaný úbytek nebo přibývání na váze
  • Únava
  • Nadměrný růst nebo vypadávání vlasů
  • Akné
  • Pánevní bolest způsobená cystami ve vaječníku

Jak poznat, zda ovulujete?

Prvním krokem v diagnostice ženské neplodnosti je určení, zda u vás dochází k ovulaci. Když se vajíčko uvolní z vaječníků, způsobí to změnu v pohlavních hormonech těla. Tento posun v pohlavních hormonech lze zjistit pomocí těchto testů:

  • Ranní tělesná teplota. Použijte teploměr, který měří přesné hodnoty, abyste každé ráno, jakmile vstanete, mohly změřit bazální teplotu. Po skončení ovulace se teplota zvýší až o 0,5 stupně Celsia.
  • Ovulační test. Tento test se, podobně jako těhotenský test, provádí z ranní moči. Seženete ho rovněž běžně v lékárnách nebo drogeriích. Pozitivní test znamená, že jste nedávno ovulovaly nebo budete brzy ovulovat.
  • Kontrola cervikálního hlenu. Možná poznáte změny ve vzhledu a konzistenci cervikálního hlenu. Tyto změny signalizují posuny hormonů, které ukazují, že došlo k ovulaci.

Náš tip: Pokud vás zajímá, jak podpořit plodnost, nahlédněte do našeho článku, který vám poradí pár užitečných tipů.

Jaké může mít neplodnost u žen příčiny?

Většina případů neplodnosti žen je způsobena problémy s ovulací. Bez ovulace nejsou uvolňována žádná dozrálá vajíčka k oplodnění. Některé příznaky toho, že žena nemá ovulaci, je obvykle nepravidelná nebo chybějící menstruace.

Zdroj: Shutterstock

Příčiny nepravidelné ovulace

Důvodů, proč k ovulaci nedochází, může být hned několik. Můžeme je rozdělit do dvou skupin. První z nich jsou faktory, které stresují ženské tělo. Patří mez ně například tyto:

  • Poruchy příjmu potravy
  • Nadměrná fyzická námaha (např. u sportů na profesionální úrovni)
  • Rychlá ztráta hmotnosti
  • Nízká tělesná hmotnost
  • Obezita

Další příčiny způsobující nepravidelnou ovulaci mohou být hormonálního původu. Jsou jimi například:

  • Problémy se štítnou žlázou
  • Problémy s hypofýzou
  • Problémy s nadledvinami
  • Syndrom polycystických ovarií (vaječníků)
  • Primární ovariální nedostatečnost

Nejčastější příčinou ženské neplodnosti bývá právě syndrom polycystických ovarií (PCOS). PCOS je problém s hormonální nerovnováhou, který může narušit normální ovulaci. Primární ovariální nedostatečnost (POI) je další příčinou problémů s ovulací. Ta nastane, když vaječníky ženy přestanou normálně fungovat dříve, než ve věku 40 let. POI není tedy totéž jako dřívější menopauza, přestože tak může vypadat.

Méně časté příčiny ženské neplodnosti

Méně časté příčiny problémů s plodností u žen zahrnují:

  • Zablokované vejcovody v důsledku zánětlivého onemocnění pánve, endometriózy nebo chirurgického zákroku po mimoděložním těhotenství
  • Fyzické problémy s dělohou
  • Přítomnost protilátek proti spermiím
  • Děložní fibroidy, což jsou nerakovinové shluky tkáně a svalů na stěnách dělohy

Vyšetření plodnosti ženy

Plodnost ženy se začíná snižovat po 30 letech. Ženy mladší 35 let by měly navštívit lékaře po jednom roce pokušení se otěhotnět, zatímco ženy ve věku 35 let a více by měly vyhledat lékaře již po 6 měsících zkoušení.

Zdroj: Shutterstock

Lékař nejprve zkontroluje vaši anamnézu. Zeptá se na aktuální stav vašeho zdraví, vaši sexuální historii a jakékoli stavy nebo nemoci, které by mohly přispět k neplodnosti. Poté provede vyšetření pánevní oblasti, aby zkontroloval možné abnormality, jako jsou například fibroidy či endometrióza. K vyšetření vaječníků a dělohy se často provádí také ultrazvuk. Dále váš lékař bude chtít vědět, zda máte ovulaci každý měsíc. To lze zjistit pomocí výše uvedených metod.

Mezi další běžné testy pro vyšetření plodnosti ženy patří:

  • Ultrazvuková hysterosalpingografie (AMH test), což je typ rentgenového záření používaného k hodnocení vejcovodů a dělohy.
  • Laparoskopie, která pomocí kamery vyšetřuje vnitřní orgány.
  • Testování ovariální rezervy, který využívá kombinaci hormonálních testů k určení potenciálu ženy pro otěhotnění.

Léčba ženské neplodnosti

Léčba ženské neplodnosti se vždy odvíjí od její příčiny, přičemž může zahrnovat léky, chirurgický zákrok a reprodukční pomoc. Chirurgie může zlepšit plodnost při problémech, jako jsou:

  • Korekce abnormálně tvarované dělohy
  • Odblokování vejcovodů
  • Odstranění děložních fibroidů

Někdy je k řešení ženské neplodnosti zapotřebí i několik typů léčby. Léky používané k léčbě ženské neplodnosti fungují jako hormony, které jsou přirozeně přítomné v těle, aby buď povzbudily nebo regulovaly ovulaci.

Asistovaná reprodukce

Reprodukční pomoc může zahrnovat metody, jako je intrauterinní inseminace (IUI) a in vitro fertilizace (IVF). Během IUI se v době ovulace do dělohy ženy tenkou kanylou vpraví miliony spermií. Lze ji tedy využít v případě, že je alespoň jeden vaječník průchozí. Typicky se používá, pokud je příčinou problému imunologický faktor a dále při snížené plodnosti u mužů. Tento ambulantní výkon je bezbolestný a nevyžaduje anestezii.

In vitro fertilizace (IVF) zahrnuje odstranění vajíček, která jsou poté v laboratoři oplodněna spermatem muže. Po oplodnění je embryo umístěno zpět do dělohy. Tomuto zákroku předchází podávání hormonálních přípravků, které podporují vaječníky k produkci vajíček. Toto vyšetření probíhá pod krátkou, celkovou anestezií.

Poznáte, zda máte pravidelnou ovulaci každý měsíc? Pokud ano, podělte se s námi o to, jaké příznaky vám spolehlivě napoví. Pokud ne, možná vám pomůže náš článek o tom, jak poznat ovulaci a plodné dny.

Předchozí článekJak antikoncepce ovlivňuje plodnost? Záleží na tom, jaký typ užíváte
Další článekPostinterrupční syndrom může zapříčinit nedostatek podpory i těžkost v rozhodování. Jak snížit riziko?