Vyrážka, která vzniká z horka, neboli potničky, může udržet dítě vzhůru i celou noc. Svědivé hrbolky někdy dokonce bolí, ale také pomáhají chránit dítě před přehřátím. Tato vyrážka může být na první pohled znepokojivá, ale zpravidla není důvodem k obavám. Je ovšem důležité vaše miminko následně ochladit, aby nedošlo k přehřátí organismu, které může být nebezpečné. Kojenci mají jemnější pokožku a pravděpodobněji dostanou potničky z horka než dospělí. Zajímá vás, jak jim předcházet a léčit je?
Co jsou potničky u dětí?
Potničky jsou kožní vyrážkou, ke které dochází poté, co se pokožka příliš zahřeje. Tyto pupínky mohou být svědivé, nepříjemné a pichlavé. Pokud vaše dítě dostane potničky, bude pravděpodobně velmi nervózní a nebude v noci klidně spát.
Navzdory skutečnosti, že lidé všech věkových kategorií mohou dostat tuto vyrážku z tepla, děti jsou k ní mnohem náchylnější, protože jejich tepelná regulace není dostatečně vyvinutá jako u starších dětí a dospělých. Ve většině případů však potničky nevyžadují lékařské ošetření a s pomocí ochlazení a usušení pokožky samy odezní.
Proč potničky u dětí vznikají?
Potničky se objevují tehdy, když se pot dostane pod kůži. Vzhledem k tomu, že děti mají menší potní žlázy a jsou méně schopné regulovat svou tělesnou teplotu, jsou náchylnější k vyrážce z tepla mnohem více než starší děti nebo dospělí.
Nadměrné pocení ucpává potní žlázy, zachycuje pot pod kůží a má za následek výrazné červené hrbolky nebo puchýře. Nejčastěji k nim dochází v létě, kdy je horké a vlhké počasí. Na vině ale také často bývá těsné oblečení, zavinovačky, přikrývky, příliš mnoho vrstev oblečení, přetopená místnost či vysoké teploty v letních dnech. U dětí je pravděpodobnější, že dostanou tepelnou vyrážku z několika důvodů.
- Děti mají malou kontrolu nad svým prostředím, nemohou si svléknout přebytečné oblečení nebo se vzdálit od zdrojů tepla nebo si říct, pokud je jim horko.
- Těla miminek nedokáží dostatečně regulovat tělesnou teplotu.
- Děti mají více kožních záhybů, které mohou zachycovat teplo a pot a snáze se zapaří.
Jaké mají dětské potničky příznaky?
Dětské potničky se projevují jako shluky drobných, často vlhkých červených hrbolků podobných pupínkům nebo puchýřkům. Typicky se objevují na obličeji a v kožních záhybech krku, paží, nohou, horní části hrudníku a oblasti plenek.
Mezi další běžné příznaky potniček patří zejména svědění, brnění a „pichlavá“ bolest. Ačkoli vám vaše dítě nemůže říct, že ho jeho kůže trápí, pravděpodobně si jen všimnete, že se chová velmi neobvykle a neklidně. Může mít také větší problémy se spánkem, než je u něj běžné, a být hodně plačtivé.
Mohou být potničky nebezpečné?
Samotná vyrážka z tepla není pro vaše dítě nijak nebezpečná. Sice bývá pro dítě nepříjemná a způsobuje svědění, ale obvykle nehrozí nic víc. Potničky se objevují v důsledku přílišného horka pro vaše dítě, takže byste měli udělat vše proto, abyste udrželi optimální tělesnou teplotu vašeho potomka. Pokud by totiž vaše dítě bylo přehřáté příliš dlouho, mohlo by to vést k život ohrožujícím komplikacím, jako je úpal.
Bylo rovněž prokázáno, že přehřívání v noci zvyšuje u vašeho dítěte šance na rozvoj syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS). Přijměte proto zvláštní opatření, abyste se ujistili, že vaše dítě bude vhodně oblečeno a jeho pokoj bude mít příjemnou teplotu.
Jak potničkám předcházet?
Abyste předešli vzniku nepříjemné vyrážky u vašeho miminka, pomohou vám následující opatření.
- Vždy se ujistěte, že své dítě oblékáte pohodlně. Pokud je vám horko, je pravděpodobné, že vašemu dítě bude také. Zvolte vždy vhodné a volné oblečení pro aktuální počasí z prodyšných materiálů. Tím můžete snížit pravděpodobnost, že vaše miminko bude přehřáté a objeví se vyrážka.
- Omezte jízdy v autě při vysokých teplotách: Autosedačka má minimální nebo žádnou ventilaci a vaše ratolest obrácená proti směru jízdy nedostává mnoho vzduchu z klimatizace, kterou pouštíte. Můžete rovněž zakoupit sluneční clonu do auta, aby byla jízda o něco chladnější. Pokud musíte strávit delší čas v autě, zkuste si cestu naplánovat na ráno, je-li to možné.
- Nevystavujte dítě přímému slunci: Jestliže víte, že bude velmi horký den, pravděpodobně byste si měli zkusit najít nějakou vnitřní aktivitu. Pokud musíte být venku, najděte si dostatečně zastíněné místo nebo nasaďte dítěti pokrývku hlavy, která mu pomůže zůstat v chráněné před slunečními paprsky.
- Hydratace: Vaše dítě se může přehřát mnohem rychleji, pokud není dostatečně hydratované. Ujistěte se, že vaše dítě dostává dostatek mléka, nebo mu dejte vodu, pokud je na to dostatečně staré.
- Častá kontrola: Měli byste rovněž často kontrolovat pokožku svého dítěte, abyste se ujistili, že není vlhká, výrazně teplá na dotek nebo není růžová. Pokud si myslíte, že se vaše dítě začíná přehřívat, můžete použít chladnou žínku, která pomůže snížit jeho tělesnou teplotu. Zvláštní pozornost věnujte krku, podpaží a ohbí nohou.
- Noční prevence: Pokud si všimnete, že je vašemu dítěti v noci příliš teplo, můžete se rozhodnout pro pyžamo s krátkým rukávem. Můžete také zvážit puštění ventilátoru v dětském pokoji v noci. Neměli byste ji však mířit přímo na své dítě, ale pouze do místnosti, abyste zajistili cirkulaci vzduchu.
Potničky: jaká je léčba?
Ve většině případů vyrážka z tepla začne sama postupně mizet, jakmile své dítě ochladíte. Existuje však několik domácích léčebných postupů pro zahájení hojení vyrážky. V první řadě byste tedy měli vaše dítě ochladit. Toho můžete dosáhnout odstraněním dalších vrstev oblečení nebo přesunem do chlazeného vnitřního prostoru. Pokud bylo vaše miminko venku v horku a vlhku, odstraňte vlhké oblečení a jemně ji vysušte, ideálně jen na vzduchu bez ručníku.
Může být těžké zabránit vašemu potomkovi ve škrábání se, ale měli byste se pokusit omezit příležitosti, které k tomu vaše dítě má. Pokud se puchýř rozškrábe a otevře, může se infikovat. Měli byste také zastřihnout nehty svého dítěte, abyste omezili možnost otevření puchýře.
Pokud je vyrážka rozsáhlejší, můžete také dát dítěti studenou koupel po dobu alespoň 10 minut, ale nepoužívejte mýdlo, to by mohlo ještě více podráždit pokožku. Poté nechte jeho pokožku uschnout na vzduchu. Rozhodně byste neměli na vyrážku svého dítěte aplikovat krémy nebo masti, pokud vám to přímo nedoporučí lékař. Masti a krémy mohou potničky zhoršit.
Pokud má však vaše dítě závažnější typ potniček, může kalamínová voda pomoci zastavit jakékoli svědění. Dále může být vhodný bezvodý lanolin, druh, který se užívá rovněž k léčbě podrážděných bradavek u kojících žen. Ten může pomoci udržet potní kanálky čisté a otevřené.
Kdy vyhledat lékaře?
Dokud se budete snažit své dítě zchladit, jakmile si všimnete potniček, nemusíte mít mnoho dalších starostí. Tepelné vyrážky obvykle zmizí samy o sobě a nemají žádné negativní vedlejší účinky pro vaše dítě. Existují však vzácné případy, kdy vyrážka z tepla může vést k dalším problémům. Pokud zaznamenáte některý z následujících stavů, měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře.
- Puchýře naplněné hnisem.
- Červené pruhy na kůži.
- Horečka nad 38 stupňů Celsia.
- Zduřené lymfatické uzliny.
- Zimnice.
- Odlupování kůže.
- Zarudnutí dlaní.
- Vyrážka, která při dotyku nebledne.
Kontrolujete pravidelně teplotu v místnosti, kde spí vaše dítě, ve dne i v noci? Kolik stupňů v tomto pokoji udržujete? Podělte se s námi i s dalšími rodiči o vaše cenné zkušenosti do komentáře.