Pokud cítíte, že je vaše těhotenské břicho tvrdé a těžké, je to obvykle proto, že se vaše děloha rozšiřuje, aby se přizpůsobila vašemu rostoucímu dítěti. Jak vaše děloha roste, je přitlačována k břišní stěně, takže vám vaše břicho bude připadat napjaté jako buben. Ke konci těhotenství mohou rovněž Braxton-Hicksovy kontrakce způsobit opakovaný pocit pnutí. To je naprosto normální, protože se vaše tělo připravuje na porod. Pokud ale pocítíte ostrou bolest, krvácení nebo bolest, která neustává ani po 30 minutách, zavolejte svému lékaři.
Těhotenské břicho na začátku těhotenství
Po většinu prvního trimestru nemusíte pociťovat velký rozdíl v břiše, pokud vůbec nějaký zaznamenáte. Pravděpodobně bude měkčí a bude vypadat trochu větší, podobně, jako když se nafouknete během menstruace nebo po snězení větší porce jídla.
Vaše děloha se stále nachází ve vaší pánvi, dobře chráněná těmito silnými kostmi. V časném těhotenství je větší bříško nebo pocit svírání pravděpodobně způsobeno zažívacími změnami. Jak vaše děloha zabírá více místa v pánvi, tlačí vaše střeva nahoru. Hormonální změny navíc zpomalují vaše trávení, což vede ke zvýšené plynatosti a zácpě.
Tvrdnutí břicha v prvním trimestru těhotenství
První trimestr pokrývá první týden těhotenství až do třináctého týdne. Váš žaludek může být v prvním trimestru sevřený, protože se vaše děloha natahuje a roste, aby se přizpůsobila rostoucímu plodu. Mezi typické příčiny tvrdnutí břicha během této doby patří níže uvedené.
Napínání svalů a vazů
S růstem dělohy a vývojem miminka vám břicho může začít připadat ztuhlejší, a to i v raném stádiu těhotenství. Tvrdnutí je většinou způsobeno nadměrným natahování břišních svalů. Mezi další pocity, které můžete zažít, patří ostré, vystřelující bolesti po stranách břicha, když se vaše svaly a vazy natahují a prodlužují. To se obvykle děje kolem 7. a 8. týdne. Je tedy normální, že se podbřišek jeví oteklejší a tvrdší, než když jste nebyly těhotné.
Zácpa a plynatost v těhotenství
Zácpa je dalším velmi častým problémem, který může ženy postihnout během celého těhotenství. Stává se to v důsledku rychlých hormonálních změn, ke kterým dochází zejména v prvním trimestru a které zpomalují střevní pohyb. Pomalejší pohyb střev může mít za následek zvýšenou tvorbu plynů, což může způsobit, že bude břicho nafouklé a tvrdší. Zjistěte více o příznacích zácpy během těhotenství.
Některé ženy navíc během těhotenství užívají doplňky železa, které mohou stolici také výrazně ztížit. Z tohoto důvodu se poraďte raději se svým lékařem, zda by nebylo vhodné změnit vaše těhotenské vitamíny.
Samovolný potrat
Tvrdé břicho v prvním trimestru může být také známkou samovolného potratu, k němuž nejčastěji dochází před 12. týdnem těhotenství. Při potratu nemusíte zaznamenat žádné příznaky nebo se u vás mohou projevit některé nebo všechny z následujících obtíží:
- Tlak nebo křeče v břiše
- Bolest nebo křeče v dolní části zad
- Špinění nebo krvácení
- Tekutina nebo tkáň odcházející z pochvy
Pokud zaznamenáte bolestivé stahování břicha spolu s dalšími příznaky potratu, zavolejte svému lékaři. Příčiny potratu nejsou vždy jasné. Některé mohou být způsobeny vadným vajíčkem, což znamená, že se nevytváří žádné embryo. Jiné mohou být způsobeny:
- Genetickými problémy s plodem
- Cukrovkou
- Určitými infekcemi
- Nemocí štítné žlázy
- Problémy s děložním čípkem
Tvrdnutí břicha v druhém trimestru těhotenství
Jak se vaše tělo stále přizpůsobuje těhotenství, můžete zaznamenat stahy břicha a dokonce ostré bolesti nazývané bolesti kulatých vazů. Tento typ nepohodlí je nejčastější během druhého trimestru a bolest se může rozšířit z oblasti břicha nebo kyčlí do třísel. Bolest kulatých vazů je považována za zcela běžnou.
Braxton-Hicksovy kontrakce
Je také možné zažít Braxton-Hicksovy kontrakce, neboli poslíčky, již ve čtvrtém měsíci těhotenství. Během těchto „falešných kontrakcí“ může být vaše břicho velmi stažené a způsobovat nepohodlí. Některé ženy mají tyto kontrakce častěji než jiné. Braxton-Hicksovy kontrakce ovšem nejsou tak bolestivé jako běžné porodní kontrakce. Často se vyskytují po namáhavější aktivitě, jako je cvičení, delší chůze nebo sex. Po odpočinku, změně polohy či doplnění tekutin však zpravidla odezní.
Dráždivá děloha
V některých případech se může vyvinout stav, kterému se říká dráždivá děloha. Kontrakce nebo stažení břicha s podrážděnou dělohou jsou podobné tomu, co byste očekávaly u poslíčků. S podrážděnou dělohou však můžete ve skutečnosti zažívat pravidelné a časté stahování břicha, které nereagují na odpočinek nebo tekutiny. I když tyto bolesti mohou být znepokojivé a mohou být známkou předčasného porodu, ženy s podrážděnou dělohou nemusí zaznamenat změnu v dilataci děložního čípku.
Dehydratace
Pokud jste teprve ve druhém trimestru, dehydratace může také někdy být příčinou častějších kontrakcí. Pokud pociťujete křeče, které přicházejí a odcházejí, nezapomeňte pít hodně tekutin. Často se kontrakce sníží, když doplníte chybějící tekutiny. Pokud jsou křeče a kontrakce delší, silnější nebo přicházejí brzy po sobě, navštivte svého lékaře, abyste předešly předčasnému porodu.
Tvrdnutí břicha v třetím trimestru těhotenství
Třetí trimestr znamená poslední 3 měsíce těhotenství. Kromě toho, že během této doby budete pravděpodobně čím dál častěji pociťovat Braxton-Hicksovy kontrakce, bolesti kulatých vazů a zácpu, existuje ještě jeden velmi důležitý důvod, proč vám může ztvrdnout břicho: porodní kontrakce.
Obecně jsou porodní kontrakce velmi podobné poslíčkům, ale postupem času budou intenzivnější a mezi nimi bude kratší doba odpočinku. Na rozdíl od poslíčků tedy přicházejí čím dál častěji po sobě a neustupují ani při změně polohy. Pokud má žena porodní kontrakce, je normální, že dojde k úniku plodové vody.
Příznaky blížícího se porodu
Jste stále zmatené rozdílem mezi porodními kontrakcemi a poslíčky? Změna polohy, vypití sklenice vody nebo mírná procházka může způsobit, že falešné porodní kontrakce zmizí. Porodní kontrakce však budou přetrvávat. Mezi další známky porodu patří:
- Bolest v dolní části zad nebo křeče, které neustupují
- Tryskání nebo pramínek čiré tekutiny z pochvy, což je známka prasklé vody
- Červený vaginální výtok, také známý jako odchod hlenové zátky
- Pokud změna aktivity nezmírní stahování žaludku nebo se bolest a frekvence kontrakcí zhorší, možná je čas navštívit nemocnici.
Kdy vyhledat lékaře?
Pokud máte časté kontrakce, je vždy nejlepší kontaktovat svého poskytovatele zdravotní péče, abyste vyloučily předčasný porod nebo potrat. Může vám provést testy, jako je ultrazvuk, měření vašeho děložního čípku a vyhodnocení dalších příznaků, aby zjistil, zda se blíží porod. Měly byste navštívit svého lékaře nebo porodníka, pokud máte také:
- Intenzivní bolest, když vám tvrdne břicho
- Podezření, že rodíte
- Horečku
- Vaginální krvácení
- Cítíte méně pohybů vašeho dítěte
Jak zmírnit tuhnutí břicha?
Pokud je tuhnutí břicha mírné, mohou vám pomoci k úlevě následující kroky:
- Vypijte velkou sklenici vody a zůstaňte hydratované.
- Pohybujte tělem, abyste zjistily, zda změna polohy pomáhá uvolnit vaše břicho.
- Vyvarujte se příliš rychlého vstávání z postele nebo jiných pozic.
- Zvažte těhotenskou masáž k uvolnění unavených svalů.
- Použijte láhev s teplou vodou nebo tepelnou podložku nebo si dejte teplou koupel nebo sprchu. Posezení v teplé vaně může uvolnit unavené nebo bolavé svaly, včetně dělohy.
Zaznamenaly jste již tuhnutí břicha v těhotenství? Pokud ano, při jakých příležitostech jej nejčastěji pociťujete?